Stelling
“Steeds minder mensen moeten steeds meer werk doen. Dat moet wel leiden tot burn outs.”
Achtergrond
Stappenplan voor vitale medewerkers
Door: Bert Bloem
Een organisatie is zo gezond en vitaal als zijn medewerkers. Aandacht besteden aan de vitaliteit van je mensen betaalt zich dus terug. Met dit stappenplan zorg je ervoor dat je medewerkers langer energiek en met plezier aan het werk blijven.Mensen met een hoge vitaliteit zitten lekker in hun vel, hebben levenslust en genieten vaak ook een goede gezondheid. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt bovendien dat vitale en bevlogen medewerkers efficiënter en productiever zijn en tot meer tevreden klanten leiden. Maar hoe zorg je voor vitale medewerkers?
Factoren die vitaliteit beïnvloeden
Vitaliteit wordt door veel factoren beïnvloed. Zowel omstandigheden op het werk als persoonlijke (mentale en lichamelijke) kenmerken, levenservaringen en ervaren steun dragen er aan bij.
Belangrijk zijn de energiebronnen die mensen hebben en de aard van stressoren uit de omgeving. Beschikt iemand over veel energiebronnen en staan er tegenover een stressfactor voldoende energiegevers en herstelmomenten, dan zal de balans goed voor hem blijven uitpakken.
Is er daarentegen sprake van een teveel aan stressoren of een gebrek aan energiebronnen, dan leidt dat tot eens disbalans. Daarbij zullen persoonlijke kenmerken, capaciteiten en kwaliteiten ook bepalend zijn.
Rol van bevlogenheid
Ook bevlogenheid bepaalt in belangrijke mate iemands vitaliteit. Zo stelt Willem van Rhenen, hoogleraar Engagement en Productiviteit aan Nyenrode dat medewerkers die een hoge mate van betrokkenheid ervaren, zich energiek voelen in hun werk.
Volgens de hoogleraar hangt bevlogenheid samen met energiebronnen in de werkcontext. Dan gaat het bijvoorbeeld om:
- autonomie: zelf sturing kunnen geven aan de invulling en uitvoering van je werkzaamheden;
- relatedness: onderdeel zijn van een sociale omgeving;
- groei en ontwikkeling: perspectief ten aanzien van bijvoorbeeld verdieping in je werk.
Meurs HRM onderscheidt drie stappen om de vitaliteit van medewerkers te vergroten:
1. stilstaan bij factoren die de inzetbaarheid beïnvloeden;
2. deze factoren vertalen naar de persoonlijke situatie ;
3. in actie komen met een concreet vitaliteitsplan.
Hieronder zullen deze stappen uitvoeriger worden beschreven.
Stap 1. Inzicht in factoren die vitaliteit beïnvloeden
De eerste stap is om mensen zelf op zoek te laten gaan naar factoren die hun vitaliteit beïnvloeden. Met behulp van e-assessmenttools (bijvoorbeeld een vitaliteits- of bevlogenheidsscan) brengen ze in kaart wat hun energiebronnen, stressoren en persoonskenmerken zijn, en hoe bevlogen ze zijn.
Stap 2. Vertaling naar specifieke situatie
Stap twee is dieper ingaan op persoonlijke energiebronnen en stressoren. Ook is het in deze stap belangrijk om een vertaalslag maken naar de specifieke situatie van een medewerker op dit moment (werk en privé).
Om zich lekker in hun vel te voelen, is het voor medewerkers immers belangrijk dat ze een zekere balans en tevredenheid ervaren in hun tijdsbesteding en de aandacht die ze aan een aantal belangrijke levensgebieden geven.
Dit is voor iedereen weer anders en het zal van zeer persoonlijke zaken en keuzes afhangen. Opdrachten, zoals over energiebronnen en energiebalans, helpen medewerkers zicht krijgen op persoonlijke energiebronnen en op hoe hun energie verdeeld is over belangrijke levensgebieden.
Daarnaast kunnen opdrachten helpen het inzicht te vergroten in persoonlijke krachten en de manier waarop iemand met tegenslagen omgaat. Ook dit is namelijk bepalend voor het welbevinden en de vitaliteit van mensen. Een coach kan helpen een vertaalslag te maken naar wat dat betekent voor het werk.
Stap 3. Concreet actieplan
Uiteindelijk gaat het erom dat medewerkers concrete stappen nemen om vitaal te blijven of vitaler te worden. Een coach kan hen helpen bij het opstellen van een actieplan.
In het actieplan leggen medewerkers vast hoe ze hun energiebronnen meer kunnen benutten en hun energiebalans bewaken dan wel verbeteren. Ook hier kan een coach helpen bij het aanscherpen en concretiseren van het plan.
In gesprek over vitaliteit
Naast dit stappenplan is het belangrijk het gesprek te blijven voeren over wat medewerkers zelf kunnen doen om hun vitaliteit te vergroten.
Blijf vragen stellen, bijvoorbeeld:
- Hoe kun je je eigen vitaliteit versterken?
- Hoe kun je meer gebruikmaken van energiebronnen?
- Wat zijn structurele stressoren en wat kan daaraan gedaan worden?
Kortom: het gaat erom wat kan iemand doen om ervoor te zorgen dat zijn totale balans aan energiebronnen en stressoren positief blijft uitvallen. Zo leg je de verantwoordelijkheid waar die hoort en maak je van vitaliteit geen probleem maar een uitdaging.
Bert Bloem is als adviseur en consultant betrokken bij de implementatie van de slimme ePortfolio's van Meurs HRM. Ook doet hij e-coaching en begeleidt hij het Anders Werken binnen Meurs HRM. In de workshops en trainingen die hij daarnaast geeft, daagt hij mensen graag uit om bestaande structuren en vertrouwde oplossingen in de kast te laten en heilige huisjes ter discussie te stellen.
Tip! Meurs HRM stelt deelnemers aan het Congres Over Duurzame Inzetbaarheid op 12 juni een ePortfolio ter beschikking. Geef bij uw inschrijving aan dat u uw duurzame inzetbaarheid wilt testen met een ePortfolio van Meurs HRM. Dan ontvangt u een inlogcode en wachtwoord waarmee u toegang krijgt tot een ePortfolio. Tijdens het congres kunt u meer informatie ontvangen over de andere ePortfolio's van Meurs HRM.
Download als PDF |
Stuur door per e-mail
Gerelateerde items
Meer Achtergrond
- De keerzijde van bevlogenheid
- Eén vraag die je als manager MOET stellen in een sollicitatiegesprek
- 5 Redenen waarom we een andere baan willen.. en waarom we voorlopig toch blijven zitten
- Acht tips voor zelfsturende teams die wel werken
- Wat zijn de drempels voor sociaal werken?
- Kun je werken aan duurzame inzetbaarheid zonder demotie bespreekbaar te maken?
- Grenzen aan de flexibilisering van de arbeidsmarkt
- Handreiking DI wil iedereen duurzaam inzetbaar houden
- Wat troefkaarten om de flexibele schil te binden en boeien
- Wie zijn Michiel en Jose, en wat moet u daarmee?
Congres Over Duurzame Inzetbaarheid 2013
Als mensen tevreden zijn, dan doen ze hun best. Als ze vitaal, energiek en bevlogen zijn doen ze nóg meer! Dit geldt zowel voor de generatie Y als de 'oudere' generatie.
Zet plannen om in een actief DI-beleid, creëer draagvlak en succes. Wat is de taak van de werkgever en welke verantwoordelijkheid heeft de werknemer zelf? Diverse praktijkcases geven u inspiratie!
25 juni 2013, Landgoed Zonheuvel in Doorn
Vanaf € 299,- ( met meer mensen inschrijven = korting)
Meer informatie / inschrijven
Gratis e-mailnieuwsbrief
Elke drie weken het laatste nieuws over duurzame inzetbaarheid in uw inbox?
Special over duurzame inzetbaarheid
Duurzaam inzetbaar blijven is eigen verantwoordelijkheid, het besef van de noodzaak is er maar het blijft vaak bij praten en het meestijgen van het salaris met de leeftijd moet minder vanzelfsprekend zijn. Dit zijn enkele onderwerpen uit de nieuwe online special over duurzame inzetbaarheid. Met een column van Aukje Nauta die tevens dagvoor-zitter is van het Congres Over Duurzame
Inzetbaarheid 2013.
Opleidingen
Datum : 25 juni 2013
Als we ouder worden, verandert ons toekomstig tijdsperspectief van een ‘open’ naar een relatief ‘gesloten’ karakter. We zien minder tijd en minder werkgerelateerde kansen. Maak kennis met een aantal relevante evidence based interventies die bijdragen aan duurzame inzetbaarheid van ouder wordende werknemers. Kijk of deze vernieuwende perspectieven passen bij uw organisatie:
1. Beïnvloeding van tijdsperspectief door een doorwerk workshop
2. Onderzoek naar jobcraftinginterventies.
Masterclass collectieve pensioenen
Datum : 9 mei en 6 en 13 juni 2013
Breidt uw basiskennis uit naar beleidsniveau. Leer volwaardig en vol vertrouwen mee te praten én beslis-
sen over pensioenvraagstukken binnen uw organisatie. En u leert snel ingewikkelde pensioeninformatie te begrijpen en adviezen van uw externe adviseurs op waarde te schatten.
Or & vitaliteit
Datum : 11 juni en 9 december 2013
Er is binnen organisaties volop discussie over de inzetbaarheid van medewerkers. Niet alleen de vergrijzing en het langer doorwerken, maar ook het passend beleid voor medewerkers in alle leeftijdsgroepen en verschillende levensfasen. Leer hoe u dit thema concreet op de agenda zet en hoe u zelf vanuit de or een bijdrage kunt leveren aan de discussie.
Interessante boeken
Werken iedereen wordt er beter van
Het aantal medewerkers dat thuis blijft vanwege stress door privéomstandig-
heden stijgt net als het aantal chronisch zieken. Een schrikbeeld voor zowel ondernemers als de individuen die het
treft! Ga anders om met ziekte en verzuim!
Meer informatie / bestellen
Gezond gedrag is besmettelijk
Nederlanders worden steeds ouder door de goede gezondheidszorg, maar leven ongezonder. Niet alleen de maatschappij heeft daar last van, maar ook het bedrijfsleven.
Ruimte voor het nieuwe werken
Krijg inzicht in de wisselwerking tussen het werkgedrag en de werkomgeving. Wat zijn gevolgen voor de organisatie, het management, de huisvesting en het facility management?


